Váš velký den se pomalu blíží, ale vás straší poloha miminka, kterému se nechce otočit? Zhruba 4% dětiček zůstávají v podélné poloze nebo také koncem pánevním, kdy se častěji vede porod císařským řezem. Existují však také způsoby, jak drobečka v děloze otočit.
Poloha koncem pánevním
Co to znamená, je-li vaše miminko těsně před porodem v poloze koncem pánevním? Miminkám je v maminčině bříšku během těhotenství velmi dobře, v děloze se vesele pohybují a otáčejí a vy to nejen že cítíte, ale často i vidíte. S přibývajícími týdny a zmenšujícím se prostorem se děti pomalu připravují na příchod na tento svět a měly by se v děloze samy otočit hlavičkou dolů, což je nejideálnější poloha pro klasický vaginální porod.
„V první polovině těhotenství se poloha plodu často mění, většina plodů fixuje svou polohu do 36. týdne těhotenství, avšak není vyloučeno, že se dítě může otočit i těsně před porodem,“ vysvětluje gynekolog Andrej Karkalík, odborný garant gynekologické ambule.
Když se miminko před porodem stále neotočilo
Některá miminka však zůstanou otočená naopak, tedy hlavičkou nahoře u žebrů mámy a zadečkem dolů, což není nejlepší poloha na vaginální porod. „Tato poloha se nazývá poloha koncem pánevním a vyskytuje se přibližně ve 3-4% porodů. Dominantní část plodu tedy naléhá zadečkem nebo nožičkami a ne hlavou,“ vysvětluje gynekolog.
Maminky tuto polohu během těhotenství nijak neumí ovlivnit. „Poloha koncem pánevním se vyskytuje častěji u žen s víceplodovým těhotenstvím, s větším objemem plodové vody, při výskytu vývojových vad dělohy, při nízké porodní hmotnosti plodu au vícerodiček. Při poloze plodu koncem pánevním pociťuje žena pohyby plodu odlišně než je tomu při poloze hlavičkou dolů,“ doplňuje gynekolog.
Často se zvolí císařský řez
Pokud miminko až do konce třetího trimestru zůstane v této poloze, lékaři většinou uvažují nad možností císařského řezu. Lékař maminku s touto skutečností seznámí a ta se nemusí opravdu ničeho obávat. „Dominantní způsob vedení porodu při poloze koncem pánevním je císařský řez, avšak porod miminka při této poloze je možný za jistých splněných podmínek i spontánně vaginální cestou,“ říká gynekolog.
Čeká vás císařský řez? Kdy je takový porod nezbytný a co všechno byste o císařském řezu měli vědět? Na nejdůležitější otázky odpovídá zkušený gynekolog a porodník.
Vaginální porod a možná rizika
Vaginální porod při poloze děťátka koncem pánevním přináší vyšší riziko jak pro děťátko, tak pro matku. „Při porodu může dojít k poškození končetin, k jejich dislokaci nebo fraktuře, také se může vyskytnout skřípnutí pupečníku, kdy dítě trpí nedostatkem kyslíku, následkem čehož může vzniknout poškození mozku.
Dítě se může zaseknout při porodu v porodním kanálu s rizikem hypoxie,“ vysvětluje možné komplikace odborník a doplňuje, že počet úmrtí a závažných komplikací je nižší při plánovaném císařském řezu.
Lékaři mohou dítě otočit
Maminky chtějí často udělat všechno proto, aby se vyhnuli císařskému řezu. Jednou z možností je otočení miminka. Obrat se realizuje správným uchopením zadečku a hlavičky dítěte zvenčí. „Porodník manuálně pomocí externích obratů pomalu rotuje dítě do polohy hlavičkou. Procedura externího obratu se dnes považuje za bezpečnou, s nízkým rizikem komplikací. Tento postup se provádí při hospitalizaci, většinou ve 36. – 38. týdnu těhotenství. Dítě během a po obratu musí být neustále monitorováno. Samotný manévr může být pro matku nekomfortní, občas i bolestivý. Tato procedura by se měla vždy realizovat pouze se souhlasem rodičky,“ vysvětluje gynekolog.
Neotočilo se děťátko hlavičkou dolů a porod se blíží? Lékaři vám mohou nabídnout manuální otočení, kdy a jak?
Termín se vám blíží a vaše miminko se stále ještě neotočilo hlavičkou dolů? Co je to porod koncem pánevním a kdy lékaři dělají zákrok, aby děťátko v bříšku otočili?
Při tomto manévru musí být splněna určitá kritéria, aby se obrat mohl uskutečnit. „Externí obrat je kontraindikován, pokud má žena nízko nasedající placentu, vaginální krvácení, odtok plodové vody a víceplodové těhotenství,“ doplňuje gynekolog.