V Irsku uctili památku zavražděné učitelky

0
196

Stovky truchlících lidí přišly v úterý na pohřební mši za třiadvacetiletou učitelku základní školy Ashling Murphyovou, jejíž zavraždění v Irsku znovu vyvolalo debatu o tom, jak zastavit násilí proti ženám. Informace přinesla tisková agentura AP.

Irská policie v úterý, v den pohřbu, oznámila, že zatkla muže třicátníka pro podezření z vraždy Murphyové, hudebnice a učitelky, jejíž tělo našli 12. ledna na březích kanálu u města Tullamore ve středním Irsku. Policie dodala, že dále se k případu „zatím nebude vyjadřovat“.

Podle deníku The Times je podezřelým Slovák, otec tří dětí. Irská policie takovou skutečnost nezveřejnila.

Vražda se dotkla mnoha žen v Irsku a v dalších zemích, protože média přinesla zprávu, že pachatel na Murphyovou zaútočil, když si byla odpoledne zaběhat, píše AP.

Po celém Irsku, ale i ve městech jako Londýn a New York, se konaly tichá setkání s modlitbami, kde přítomní žádali, aby úřady učinily více pro bezpečí žen a v boji proti násilí na ženách.

Na pohřeb přijeli premiér a prezident
Pohřeb se konal v malé vesnici Mountbolus. Biskup Tom Deenihan řekl truchlícím, že vražda byla „zvráceným násilným činem“, který sjednotil zemi ve společném žalu.

Irský premiér Micheál Martin a prezident Michael Higgins byli také v obrovských davech lidí, kteří se sešli na pohřeb v Mountbolusu.

Malé děti ze školy, kde Murphyová učila, držely čestnou stráž před kostelem farnosti, kde se pohřeb konal. Některé z dětí držely růže a fotografie Murphyové.

V místním centru nedaleko kostela byla nainstalována velkoplošná obrazovka, aby si mladou ženu mohli uctít davy lidí. Školy v celém Irsku si památku Murphyové uctily minutou ticha.

Irská ministryně spravedlnosti prohlásila, že v následujících měsících plánuje zveřejnit novou státní strategii proti domácímu, sexuálnímu a rodově podmíněnému násilí.

Předchozí článekJednání Česka a Polska o těžbě v dole Turów pokrok nepřinesla
Další článekUž nikdy víc? Nice guy syndrom, tedy syndrom milého chlapa: Znaky, že takového máte, nebo znáte!