Jednání Česka a Polska o těžbě v dole Turów pokrok nepřinesla

0
230

. České ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové se v úterý na jednáních ve Varšavě nepodařilo dosáhnout pokroku ve sporu o zastavení těžby v polském hnědouhelném dole Turów.

Hubáčková s polskou ministryní pro klima Annou Moskwovou jednala pět hodin. Česká ministryně po jednání oznámila, že některé body je stále třeba prodiskutovat. Žádná ze stran však nesdělila, o které konkrétní záležitosti jde, píší Novinky.cz.

„Považujeme obsah tohoto rozhovoru za důvěrný. Zůstala místa, která chceme projednávat,“ řekla Hubáčková.

Důl Turów se nachází nedaleko hranic s Českou republikou. Česko žádá zastavení těžby v tomto dole z důvodů jejího nepříznivého vlivu na životní prostředí. Environmentální aktivisté a tamní obyvatelé si kromě toho stěžují i ​​na hluk a prašné prostředí.

Polská vláda odmítá zavřít důl Turów s tím, že zásobuje hnědým uhlím nedalekou tepelnou elektrárnu, která poskytuje elektřinu pro miliony domácností.

Česká vláda koncem února 2021 oznámila, že v souvislosti s plánovaným rozšířením dolu podala k Polsku žalobu u evropského soudu.

Evropský soudní dvůr nařídil v květnu Polsku, aby těžbu v dole okamžitě zastavilo, a to až do konečného rozhodnutí v případě předmětné žaloby. Polsko toto předběžné opatření ignorovalo, proto soud v září uložil Varšavě povinnost platit Evropské komisi denní penále ve výši 500 000 eur.

Předchozí článekEuropol zasáhl vůči službě VPNLab.net. Využívali ji zločinci
Další článekV Irsku uctili památku zavražděné učitelky