Výkyvy nálad v těhotenství jsou sice běžné, ale někdy pro okolí nevysvětlitelné. Pokud bojujete s obavami, nervozitou, mrzutostí či dokonce hněvem nejste sama. Proč vznikají tyto pocity a jak je zvládnout?
Rozzlobená, zlostná, nervózní? V těhotenství běžné nálady
Když jste uvažovali o těhotenství, pravděpodobně jste si sebe představovali, jak s láskou a šťastná hladkáte vlastní těhotenské bříško. Ve skutečnosti vaše prožívání těhotenství vypadá jinak. Namísto nadšení obavy, místo energie únava, místo radosti mrzutost. Samozřejmě, každý má právo sem tam na špatný den, ale proč se cítíte rozzlobeně a mrzutě, když se vám splnilo to, po čem jste toužili?
Co je těhotenský hněv?
Pocit vzteku a podrážděnosti, který zvládneme s kouskem čokolády, zmrzliny či debatou s kamarádkami je běžný jev. Avšak v těhotenství se může stát, že nad těmito pocity ztrácíte kontrolu. Pokud byste měli určit viníka, jsou jím těhotenské hormony. Náladovost, kterou místy nemusíte umět ovládat vyvolávají výrazné změny hladin estrogenu a progesteronu v těhotenství.
Jaké jsou skutečné pocity prvorodičky? Počít dítě je snad tím největším darem v životě ženy. Každá se na příchod svého miminka svědomitě připravuje a těch devět měsíců slouží k tomu, aby se žena se svým stavem vyrovnala nejen fyzicky, ale také psychicky.
Mrzutost je v těhotenství běžná
Odhadem 1 ze 7 těhotných žen pociťuje výrazné změny nálady nebo emocionální pohody v těhotenství. Dokonce těhotenskou mrzutost můžeme považovat za nejčastější těhotenskou komplikaci.
Jednoduše, přizpůsobení se těhotenství vytváří nemalý fyzický i emocionální stres. Jsou to obrovské změny, kterými musí projít naše tělo i psychika. Bez ohledu na to, zda jste plánovali počít potomka nebo ne, musíte se přizpůsobit novému tělu, novým příznakům, pocitům, větší únavě, problémům se spánkem a dalším změnám.
V jakém období je těhotenský hněv nejčastější?
Většina maminek prožívá tyto negativní změny nálad, včetně mrzutosti, hněvu, obav v první polovině těhotenství. Tehdy jsou hormonální změny nejvýraznější – většina hormonálních změn, které jsou rozsahem významné, se vyskytuje v prvním trimestru a na začátku druhého trimestru. Přesto se můžete s hněvem nebo mrzutostí setkat kdykoli během těhotenství. Dokonce i po porodu.
Může těhotenská mrzutost ovlivnit vaše dítě?
Nervozita, hněv, mrzutost, které nejednou doprovází bušení srdce a třesoucí se ruce určitě nejsou zrovna zdravými stavy. Proto se mnoho maminek pozastaví nad tím, zda její stav ovlivní i plod a jak? Mohou tyto negativní fyzické pocity a emoce ovlivnit plod?
GALERIE
Ano, mohou. Výzkumníci zjistili, že těhotné ženy, které během druhého trimestru těhotenství zažily vysokou úroveň hněvu, měly aktivnější plody a také větší pravděpodobnost zpoždění růstu. Navíc vyšší hladiny prenatálního kortizolu a adrenalinu u matek (spolu s nižšími hladinami dopaminu a serotoninu) zrcadlí i jejich děti.
Tyto děti měly po narození problém se spánkovým režimem. Takže výsledek? Poruchy nálady matky mohou skutečně ovlivnit i plod, což v některých případech vede k předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti. Neřešené negativní emoce a psychické stavy matky často pokračují ve formě poporodní deprese.
Jak řešit negativní emoce, hněv a obavy v těhotenství?
V první řadě si uvědomte, že to není vaše chyba – vy nemůžete za to, co se aktuálně ve vás kvůli hormonálním změnám děje. Zadruhé, není třeba tyto stavy bagatelizovat. Určitě si o nich promluvte se svým lékařem. Je velmi důležité sledovat emocionální pohodu budoucích maminek, jelikož je podstatná pro plod i pro matku samotnou. Takže, pokud vás trápí deprese, úzkost, hněv, smutek, neváhejte se poradit s odborníkem. Pomoc existuje. Odborníci zdůrazňují, že v různých stadiích těhotenství by bylo vhodné rodit screening vůči těmto stavům, protože včasná pomoc znamená lepší zdraví matky i dítěte.
Jednoduché finty, jak zmírnit těhotenské „běsnění“ nálad?
Mnohé těhotné najdou podporu v partnerovi, rodině, přátelích nebo v různých podpůrných skupinách určených pro těhotné ženy. Některé maminky si pochvalují terapeutické služby jako jsou jóga, meditace, dýchací cvičení. Nebo se jednoduše vyberou na procházku do přírody a stav „prodýchají“.
Pokud se však cítíte velmi špatně a neumíte si pomoci, určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta nebo pychiatra.