Europol zasáhl vůči službě VPNLab.net. Využívali ji zločinci

0
228
police car with blue light at night, visual warning signal on a vehicle

VPNLab.net fungoval od roku 2008 a poskytoval své služby za v přepočtu 53 eur měsíčně.
Evropský policejní úřad Europol v úterý oznámil, že ukončil činnost virtuální privátní sítě (VPN) pod doménou VPNLab.net, kterou využívali kyberzločinci. Informovala o tom agentura DPA.

Europol podle svých vyjádření vypnul patnáct serverů v 10 zemích. Ty podle tohoto policejního úřadu zločinci využívali při páchání internetových útoků.

Operaci vedli němečtí vyšetřovatelé v Hannoveru a spolupracovali na ní i bezpečnostní agentury z Británie, Ukrajiny, USA a mnoha dalších zemí.

Distribuční kanál pro škodlivý sotvér

VPNLab.net fungoval od roku 2008 a poskytoval své služby za v přepočtu 53 eur měsíčně. Služba se dostala do hledáčku Europolu poté, co vyšetřování zjistili, že internetoví zločinci tuto službu kromě jiných nezákonných aktivit využívali ik distribuci takzvaného malwaru.

Europol Building At Den Haag The Netherlands 24-10-2018

Jedná se o škodlivý software, který obyčejně počítačové systémy poškodí nebo zablokuje, případně se zmocní informací z nich.

„Kroky podniknuté v rámci tohoto vyšetřování jasně ukazují, že zločincům docházejí možnosti, jak skrýt své stopy na internetu,“ prohlásil ředitel Evropského centra pro boj s kybernetickým zločinem (EC3) Edvardas Sileris.

VPN je počítačová síť, která propojí zařízení na různých místech do jedné virtuální počítačové sítě.

Počítače či mobilní telefony mohou být fyzicky i na druhém konci světa. Prostřednictvím virtuální privátní sítě však mezi sebou mohou komunikovat, jako kdyby byli na jednom místě.

Prostřednictvím VPN lze zajistit například připojení firemních notebooků kdekoli na internetu do vnitřní firemní sítě (intranetu).

VPN se často používá také ke změně geografické polohy uživatele, který chce například sledovat obsah, který je v jeho zemi zablokován.

Předchozí článekLékařům v Tigraji chybí základní vybavení. Rány čistí solí
Další článekJednání Česka a Polska o těžbě v dole Turów pokrok nepřinesla