Nemocnice nejsou schopni udržet pacienty při životě bez léků, elektřiny nebo vody.
Lékaři ve válkou zmítaném etiopském regionu Tigraj recyklují chirurgické rukavice a používají sůl k dezinfekci ran, protože je míjí nezbytný zdravotnický materiál, uvedl v úterý Mezinárodní výbor Červeného kříže. Informovala o tom agentura AFP.
Zavírají nemocnice
Nemocnice v dalších oblastech konfliktem postižené severní části Etiopie musí zavírat a nejsou schopni udržet pacienty při životě bez léků, elektřiny nebo vody, upozornil Červený kříž.
Během 14 měsíců bojů v Etiopii zahynuly tisíce lidí a miliony dalších trpí kritickým nedostatkem jídla a zdravotnického materiálu v konfliktem postižených oblastech.
Organizace spojených národů (OSN) tvrdí, že de facto blokáda humanitární pomoci do povstalci ovládaného Tigraje vyvolává v regionu se sedmi miliony obyvatel humanitární krizi.
Pomůcky perou a znovu používají
Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že je „nesmírně znepokojen“ v souvislosti s nedostatkem zdravotnického materiálu. Jak dodal, lékaři v oblasti jsou nuceni činit nemožná rozhodnutí.
„V Tigraji se jednorázové pomůcky jako rukavice, chirurgický materiál či dokonce hrudní drény perou a opětovně používají, což zvyšuje riziko infekcí,“ uvedl v prohlášení koordinátor Mezinárodního výboru Červeného kříže v Etiopii Apollo Barase.
Čištění ran solí, léky po datu spotřeby
Dodal, že na některých místech lékaři nahradili dezinfekci k čištění ran solí.
Pacienti dostávají léky po datu spotřeby a některé nemocnice nejsou schopny poskytovat základní očkování. V sousedním regionu Amhara zavřely nemocnice v důsledku nedostatku léků, píše AFP.
Lidé trpící chronickými chorobami každodenně umírají a ženy rodí doma, protože zdravotnická zařízení nefungují a jsou často bez dodávek elektřiny nebo vody, uvedl v prohlášení ředitel MVČK pro regiony Amhara a Afar Micha Wedekind.
Minulý týden šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus označil podmínky v regionu Tigraj za „peklo“ a uvedl, že vláda brání v dodávkách léků a další život zachraňující pomoci místním obyvatelům.
OSN v pátek uvedla, že od začátku roku během série vzdušných útoků v Tigraji zahynulo nejméně 108 civilistů.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.