Lékařům v Tigraji chybí základní vybavení. Rány čistí solí

0
233

Nemocnice nejsou schopni udržet pacienty při životě bez léků, elektřiny nebo vody.
Lékaři ve válkou zmítaném etiopském regionu Tigraj recyklují chirurgické rukavice a používají sůl k dezinfekci ran, protože je míjí nezbytný zdravotnický materiál, uvedl v úterý Mezinárodní výbor Červeného kříže. Informovala o tom agentura AFP.

Zavírají nemocnice

Nemocnice v dalších oblastech konfliktem postižené severní části Etiopie musí zavírat a nejsou schopni udržet pacienty při životě bez léků, elektřiny nebo vody, upozornil Červený kříž.

Během 14 měsíců bojů v Etiopii zahynuly tisíce lidí a miliony dalších trpí kritickým nedostatkem jídla a zdravotnického materiálu v konfliktem postižených oblastech.

Organizace spojených národů (OSN) tvrdí, že de facto blokáda humanitární pomoci do povstalci ovládaného Tigraje vyvolává v regionu se sedmi miliony obyvatel humanitární krizi.

Pomůcky perou a znovu používají

Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že je „nesmírně znepokojen“ v souvislosti s nedostatkem zdravotnického materiálu. Jak dodal, lékaři v oblasti jsou nuceni činit nemožná rozhodnutí.

„V Tigraji se jednorázové pomůcky jako rukavice, chirurgický materiál či dokonce hrudní drény perou a opětovně používají, což zvyšuje riziko infekcí,“ uvedl v prohlášení koordinátor Mezinárodního výboru Červeného kříže v Etiopii Apollo Barase.

Čištění ran solí, léky po datu spotřeby

Dodal, že na některých místech lékaři nahradili dezinfekci k čištění ran solí.

Pacienti dostávají léky po datu spotřeby a některé nemocnice nejsou schopny poskytovat základní očkování. V sousedním regionu Amhara zavřely nemocnice v důsledku nedostatku léků, píše AFP.

Lidé trpící chronickými chorobami každodenně umírají a ženy rodí doma, protože zdravotnická zařízení nefungují a jsou často bez dodávek elektřiny nebo vody, uvedl v prohlášení ředitel MVČK pro regiony Amhara a Afar Micha Wedekind.

Minulý týden šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus označil podmínky v regionu Tigraj za „peklo“ a uvedl, že vláda brání v dodávkách léků a další život zachraňující pomoci místním obyvatelům.

OSN v pátek uvedla, že od začátku roku během série vzdušných útoků v Tigraji zahynulo nejméně 108 civilistů.

Předchozí článekStát si půjčil ve čtyřech aukcích státních dluhopisů 428,5 milionu
Další článekEuropol zasáhl vůči službě VPNLab.net. Využívali ji zločinci