Miminko je na světě, konečně jste se dočkali! V tomto momentě vás nečekají jen radosti, ale také několik formálních povinností. Připravili jsme pro vás průvodce úředními úkony, vyřizovačkami, příspěvky a doklady, který vám pomůže zodpovědět otázky jak na jaké úřady je třeba zajít ao co všechno se po porodu postarat.
Přinášíme vám další seznam, který vám pomůže zorientovat se ve zdánlivě nepřehledné problematice byrokratických povinností po narození vašeho děťátka. Klidně požádejte o pomoc blízkou osobu, tatínka dítěte nebo rodiče či přátele, pokud jste svobodnou maminkou. Minimálně vám mohou vyzvednout/vytisknout úřední dokumenty, které budete potřebovat vypsat a předat.
Podávat budete i formuláře, které obdržíte již v porodnici, čeká vás vyřizování rodného listu, pojišťoven, ohlašování trvalého pobytu, žádosti o příspěvky i odvodové povinnosti. Řekneme si také, co je třeba vybavit, pokud se vám miminko narodí v zahraničí. Pojďme na to!
1) Formuláře z porodnice: Co s nimi?
Po porodu vám nemocnice vydá tři druhy tiskopisů, které musíte následně posunout potřebným institucím.
A) Zpráva pro pediatra nebo pediatričku
Ideální je mít dětského lékaře či lékařku vybrané již při příchodu do porodnice: nezapomeňte si zapsat jejich jméno, adresu ordinace a telefonní číslo.
Propouštěcí zpráva je prvním záznamem o děťátku. Ideální je tuto zprávu se všemi potřebnými údaji o miminku (výsledky základních vyšetření) ao průběhu porodu předat nejlépe první pracovní den po propuštění z nemocnice. Výjimečným případem je, když rodíte o svátcích nebo víkendech, tehdy se časový interval pochopitelně prodlužuje. S lékařem či lékařkou si domluvte i první návštěvu.
B) Zpráva pro gynekologa nebo gynekologičku
Druhým dokladem je propouštěcí zpráva obsahující informace o vašem zdravotním stavu. Je určena pro vašeho gynekologa nebo gynekologičku. Ideální je spojit se s nimi co nejdříve (zejména v případě jakýchkoli problémů či komplikací, nebo potřeby poradit se), zprávu však stačí předat při první poporodní kontrole nebo po štěstonedělí.
C) Hlášení o narození dítěte
Jedná se o dokument důležitý při vyřizování rodného listu. Některé porodnice usnadňují ženám situaci v tom, že tyto zprávy sami odešlou na potřebná místa a vy už dostanete jen výsledná potvrzení.
2) Rodný list a rodné číslo děťátka
Rodný list děťátka vyřídíte na matričním úřadě (dle místa narození děťátka). Matrikářce do 3 pracovních dnů od narození děťátka přinesete „Hlášení o narození“ v případě, že jste rodili doma, tento tiskopis si stahujete ze stránky Statistického úřadu ČR. Pokud jste rodili v porodnici, o tuto povinnost se obvykle postará samotná nemocnice. Přinesete si ještě svůj oddací list a občanské průkazy obou rodičů. Podepisujete zde i prohlášení o jménu děťátka, které jste určili při porodu.
Doklad se vydává obvykle do jednoho týdne (vyzdvihuje se osobně), spolu s ním dostane vaše děťátko i rodné číslo. První originál rodného listu dostáváte bezplatně (zpoplatněny jsou duplikáty).
Rodný list je listina, která obsahuje datum a místo narození, jméno a příjmení dítěte, údaje o otci a matce. Radíme vám vytvořit si hned několik kopií, budete je zasílat na různá místa (Sociální pojišťovna, úřad práce…). Jednu kopii například hned zaměstnavateli matky nebo otce kvůli vyplácení daňového bonusu.
A) Pokud jste svobodná maminka…
Svobodné maminky na matrice poskytují pouze vlastní údaje (průkaz totožnosti a prohlášení o osobním stavu). Ještě před narozením dítěte by měl otec přiznat otcovství (pokud tak neučiní, dítě ponese příjmení matky). Pokud budete žádat o přiznání otcovství a následně soudně vymáhat alimenty, uvádíte tyto informace již v tomto momentě.
B) Pokud jste rozvedená maminka…
Na matriku přinášíte k nahlédnutí kromě průkazu totožnosti i soudní rozhodnutí o rozvodu. Pokud se dítě narodí do 300 dnů od rozvodu, za otce je považován bývalý manžel (matka předkládá mimo jiné i oddací list).
C) Pokud jste vdova…
Na matrice dokládáte kromě průkazu totožnosti i úmrtní list manžela. Pokud se dítě narodilo do 300 dnů od úmrtí manžela, považuje se za otce zesnulý manžel.
3) Trvalý pobyt děťátka
Trvalým pobytem miminka se automaticky stává adresa trvalého bydliště matky (narození děťátka nahlašuje příslušný matriční úřad příslušné ohlašovně, trvalý pobyt matky sdílí i pokud se ho matka hned po narození vzdá). Osobně tedy už víc tyto věci vyřizovat nemusíte.